Jak vyčistit vodní dýmku?

Spousta lidí je dnes nadšená pro vodní dýmku, přičemž významná většina kupuje vodní dýmku pro domácí kouření. Kromě nutnosti vědět, jak správně nabít korunku a zapálit uhlíky, je stejně důležité udržovat celé zařízení, zejména čištěním šachty, korunky, hadice a vázy. Tato praxe pomáhá předcházet nepříjemným pachům a změnám chuti preferovaných směsí vodních dýmek a zároveň zajišťuje, že hygiena je udržována na odpovídající úrovni. Ačkoli čištění nemusí být příliš složité, může být poněkud únavné; proto je nezbytné porozumět správné metodě mytí vodní dýmky po použití doma.

Čištění vodní dýmky je životně důležitý úkol, který by měl být proveden po každém kouření. Tato nutnost nevyplývá z nadměrného zájmu o čistotu, ale z požadavku eliminovat příchutě a pryskyřice, které se hromadí na povrchu korunky, hadice a dalších součástí. Proto je vhodné tuto odpovědnost nezanedbávat; pravidelné čištění umožňuje snadné a rychlé odstranění zbytků, zatímco zanedbání tohoto úkolu může mít později za následek pracnější a časově náročnější proces.

Čištění těla

Pokud jde o šroubovací tělo, je proces čištění poměrně jednoduchý, protože jednotlivé součásti lze snadno čistit samostatně. Naopak, pokud je tělo z jednoho pevného kusu, bude čištění vyžadovat větší pečlivost. Pro zahájení čištění je třeba do šachty nalít teplou vodu k jejímu propláchnutí a následně vypustit kapalinu. Potom by měl být do hřídele vložen kartáček na čištění stonku vodní dýmky a několikrát s ním rychle posouvat nahoru a dolů, aby byly vnitřní stěny dokonale čisté. Nakonec je třeba trubku vodní dýmky opláchnout tekoucí vodou. Tento postup by se měl opakovat také z opačného konce těla. Po dokončení je nezbytné vyfoukat zbývající vlhkost a nechat díl zcela vyschnout. Zvláštní pozornost by měla být věnována čištění portů, protože mají tendenci hromadit nejvíce nečistot.

Čištění vázy

Tuto součást vodní dýmky lze také čistit vodou. Pro změkčení nahromaděných zbytků je vhodné naplnit základnu teplou vodou a nechat několik minut odstát. Poté by měla být kapalina vypuštěna, uvnitř vázy by měla být umístěna tkanina a přidána voda před protřepáním vázy v kruhovém pohybu, což umožňuje odstředivé síle klouzat tkanině podél vnitřních stěn. Doporučuje se dvakrát až třikrát vypustit špinavou vodu a znovu naplnit čistou vodou.
Vzhledem k tomu, že čištění vázy se provádí bez kartáče, bude nutné vynaložit určité úsilí k odstranění zbytků z vnitřních stěn, takže je lepší použít čisticí kartáč na vázu vodní dýmky. Nakonec jednoduše opláchněte obsah teplou vodou a nechte vázu uschnout.

Čištění korunky

Korunky do vodní dýmky mohou být vyrobeny z různých materiálů, takže mnoho nadšenců kouření často zajímá: je možné hliněnou korunku umýt? Nejen, že je to možné, ale je to také nutné. Je také lepší to udělat teplou vodou, která pomáhá změkčit a odstranit plak ze stěn. Aby se korunka po umytí dobře vysušila, stačí ji nechat na stole několik hodin. Provedení výše uvedených kroků vám umožní nejen odstranit plak, ale také se zbavit nepříjemného zápachu.

Je však zásadní dbát opatrnosti a vyhýbat se používání drsných čisticích prostředků, protože mohou potenciálně poškodit vnitřní a vnější povrchy vodní dýmky, což vede k poklesu chuti a aromatické vlastnosti tabáku, jakož i zdravotní rizika. Čisticí prostředky by měly být vyhrazeny pouze pro závažnější případy; pokud se vodní dýmka čistí po každém kouření (nebo alespoň po každých dvou až třech sezeních), bude stačit samotná teplá voda.